Yerli Üretim Etiketi (Türk Üretim)

Ticaret bakanlığının yerli üretimi arttırmak ve insanlar için daha çok tercih edilir hale getirmek için yaptığı çalışmalardan en önemlisi de ürünler için artık yerli üretim logosunun kullanılmasının zorunlu olmasıdır. Bu logonun kullanımının zorunlu kılınmasının market raflarında ithal ve yerli ürünlerin yan yana satılması, ,ithal ürünlerde Türkçe isimler kullanılabilmesi ya da yerli ürünlerin menşeilerinin aslında yerli olmaması gibi birçok sebebi vardır. Tüketicilerin hangi ürünün yerli olup hangisinin ithal olduğunu anlayabilmesi için ancak ürün üzerindeki etikette yer alan küçük yazıları çok iyi okuması gerekmekte idi. Ancak artık yasa ile zorunlu hale gelen yerli üretim etiketi kullanımı sayesinde ürün rafında bulunan büyük bir etiket ile bu ürünün yerli olup olmadığını öğrenmek çok kolay olacak.

Plastik ya da Kağıt Bazlı Etiket

Basıma hazırlanan yerli ürün etiketleri kullanılacağı yere göre plastik kart şeklinde ya da yapışkanlı kağıt şeklinde tercih edilebilir. Bu etiketleri raf önüne koyup sabitleyebileceğiniz gibi ürün üzerine de yapıştırabilirsiniz. Etikette yer alması gereken zorunlu bilgiler kullanıldığı takdirde etiketin ürüne yakın her hangi bir yerde kullanımı mümkündür. Etikette olması gereken bilgiler ise şablonda hazır bir şekilde mevcut olmakta ve satıcının sadece el ile güncellenen fiyat bilgisini ve güncellediği tarihi girmesi gerekmektedir. Etiketlerin sağ alt köşesinde yer alan ve Ticaret bakanlığı tarafından belirlenen logo ürünün yerli malı olduğunu ifade etmektedir. Yerli malı ürün hammaddenin Türkiye’de üretildiğini göstermektedir.

 

Resimli Etiket Kullanılabilir

Ürünün türk malı olduğunu ifade eden yerli üretim etiketi istenildiği takdirde ürünün görseli ile de birleştirilebilir. Bu sayede her hangi bir karışıklık ve yanlış anlaşılmanın da önüne geçmiş olur. Etiketler firmalar tarafından toplu halde hazırlanmaktadır. Eylül 2018 sonuna kadar kullanımına geçilmiş olması gereken bu etiketler zaman zaman yapılan haberli ve habersiz denetimler ile kontrol edileceğinden satıcıların aksatmadan tüm ürünler için (eğer yerli ise) yerli üretim etiketlerini temin etmelerinde fayda vardır. Bu etiketlerin ürün tarafından kapanmayacak ve tüketiciler tarafından net şekilde görülebilecek bir açıda sergilenmesi ise denetimler için yeterli olmaktadır.

Kaynak : http://www.panetiket.com/urun/turk-mali-etiketi