Türkiye’de Araba Üretmek İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

ÜRETİM TEŞEBBÜSÜNÜN İLK YILLARI

Diğer bir adım ise 1954 yılında atılmış ve Tuzla jeep fabrikası kurulmuştur. Bu fabrikada askeri kamyonet ve cip yapımına başlanmıştır. Türkiye de araba üretmek için yapılan çalışmalar nelerdir?  İlk olarak 1929’da ABD markası olan Ford’un montaj hattı kurulmuştur. Fakat ülkede seyreden ekonomik kriz, bu teşebbüsü yarıda bırakmıştır. Diğer bir adım ise 1954 yılında atılmış ve Tuzla jeep fabrikası kurulmuştur. Bu fabrikada askeri kamyonet ve cip yapımına başlanmıştır. 1955 yılında ise kadrosu tamamen Türk olan bir araştırma şirketi kamyon montajı ve imalatına başlamıştır. 1959 yılında Otosan kurulmuş ve otomobil üretimiyle ilgili önemli bir adım atılmış oldu. 1967 yılındaysa hafif yüklü ticari araç üretimine geçilmiştir.

 İLK YERLİ TEŞEBBÜS ”DEVRİM”

1961 Yılında Türkiye de, Eskişehir devlet demir yolları fabrikasında tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve dönemin devlet başkanının isteği üzerine ''DEVRİM'' adı verilen ilk yerli otomobil üretilmiştir.1961 Yılında Türkiye de, Eskişehir devlet demir yolları fabrikasında tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve dönemin devlet başkanının isteği üzerine ”DEVRİM” adı verilen ilk yerli otomobil üretilmiştir. Ülkenin pek çok kesimi ”Türkler araba üretemez” derken tamamı Türk olan mühendisler 4 buçuk ay kadar kısa bir sürede ”Devrim” i ortaya çıkarmışlardır. Lakin gereken yatırım yapılmadığı için seri üretime geçilmemiştir. Türkiye’de araba üretmek için yapılan çalışmalar nelerdir?  60lı yılların ortalarına doğru ise ikinci yerli otomobil olan ”ZAFER” in üretimine başlanmıştır. Lakin Devrim de olduğu gibi Türkiye’nin otomobil üretmesinden rahatsız olan çevreler baskılarını daha da arttırarak 2.yerli otomobil olan ”Zafer” in üretimini de durdurmuşlardır. 1966 yılındaysa Otosan tarafından ”Anadol” isimli diğer bir yerli otomobil üretilmeye başlanmıştır. 1968 de Tofaş, 1971 de ise Murat 124 üretilmeye başlanmıştır. 1980 yılında Otosan’ın yaptığı ”Çağdaş” modeli Anadol’un yeni versiyonu olarak tasarlanmış ve Endüstri tasarım ödülü almıştır.

2016 yılında test sürüşleri yapılmaya başlayan, 100 km de 2 litre benzin yakan, elektrikli yerli otomobilin seri üretimi 2019 yılında başlayacaktır.2000’li YILLAR

2007 yılında kamyonet üretim ve montajına başlanmıştır. 2009 yılında ise ilk yerli cip, Türkar üretildi. 2010 yılında Fiat Doblo üretimine başlandı. 2015 te ise spor araba yapımına başlanmıştır. Ve son olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü nün verdiği bilgilere göre, 2016 yılında test sürüşleri yapılmaya başlayan, 100 km de 2 litre benzin yakan, elektrikli yerli otomobilin seri üretimi 2019 yılında başlayacaktır.