Film Setleri Çalışanlarının Görevleri Nelerdir ?

Film setlerinin görünmez kahramanlarıdır Asistanlar. Görevleri nelerdir? Derseniz? Her türlü işi yaparlar. Yönetmene yardımcılık ederler, başrol oyuncularının her istediklerinin sağlanmasına yardımcı olurlar. Işık yönetmenin isteklerinin sağlanmasına yardım ederler, çekim aralarında yemek yerken yemek servisi yaparlar. Figürasyonun yönetiminden sorumludurlar, hangi sahnede hangi figüran kullanılacak, hangisi nerde duracak, ne giyecek, kadın mı erkek mi olacak, kaç kişi figüran olacak, hepsinin kararından ve bunların idaresinden sorumludurlar.

Film Setleri Çalışanlarının Görevleri Nelerdir ?

Bazı çekimlerde başrol oyuncuları çekime gelmeden önce, çekilecek sahnenin provasını da yaparlar. Başrol oyuncusu kamera önüne çıkmadan yapacağı hareketleri, yürüyeceği yolu, vereceği tepkileri kamera önünde hep asistan prova eder.

Çekim ortamı çok gürültülü ise ve yönetmen bundan şikâyetçi ise, sessizliği sağlamak gene asistanlara düşer.

Bu asistanlar setlerin tozunu yutarak ileride yönetmenlik gibi veya sette daha önemli işlere terfi etme gibi başarılar da gösterebilirler. Film setlerinde her sıkıntıyı çekerler ama “alaylı” olmak kavramının hakkını tam olarak verdikleri için ileride sektörde başarılı yerlere gelme şansları da olacaktır. Kendisine verilen işleri sıkılmadan yorulmadan bıkmadan yerine getiren asistan, aynı zamanda birçok alanda iş yaptığı için bir film setinde olması gereken, yapılması gereken her iş konusunda bilgi ve deneyim sahibi olacağından ileride bu gözlemlerini ve tecrübelerini kullanarak daha kalifiye ve üst seviye işler yapma becerilerini gösterebilir.

Asistanlık ilk duyulduğunda küçük bir işmiş gibi görülebilir ancak yeterli tecrübe sahibi olunduğunda bir film setini yönetebilecek bilgi ve deneyim sahibi olunabilir.

Bir filmin bitiminde, filmde görev yapanların isimleri yazarken kendi isimlerini sonlarda görmek ve bununla gurur duymak onlar için mesleğin ilk yıllarında yeterlidir. Ancak azimli bir asistan ilerleyen yıllarda bunu yeterli görmeyip hırsı ve azmi sayesinde hızla yükselebilir.

“Film Setleri Çalışanlarının Görevleri Nelerdir ?” için bir yanıt

  1. kurtlar vadisi pusu çekimlerde asistanlık yaptım çok zor ve yorucu gecesi gündüzü olmayan bir iş oyuncuların gömleğini ütülemekten başlayın yemeklerini ayarlamaya kadar bir sürü iş yapıyorsunuz. He aldığınız para güzel ama çok fazla yoruluyorsunuz.

Yorumlar kapatıldı.