Endüstri Ve İş Gücü İlişkisi Nasıldır?

Endüstri; üretim yapma ve üretim yapabilmek için sistem geliştirmektir. Endüstri için en önemli unsur ise tabi ki iş gücüdür.

 Endüstri ve iş gücü ilişkisi nasıldır? İş gücü ne kadar kaliteli, iyi yetişmiş ve fazla olursa endüstri o kadar kaliteli ve fazla olur. Endüstri ile iş gücü arasında doğru orantı vardır. Endüstri bir ülkenin can damarlarıdır. Rekabetçi dünyada endüstrisi ile ülkeler birbirine fark atmaktadır. Endüstrinin gücünü ise iş gücü yani kalifiye insan belirler. Endüstrisi gelişmiş ülkeler bakacak olursak kaliteli iş gücüne sahip olduklarını görürüz. Ülkemizde genç nüfusun fazla olması iş gücü bakımından yeterli düzeyde olduğumuzu gösterir. Bu da endüstrinin hızla geliştiğini gösterir.

Ülkemizde kalifiye iş gücü özellikle üniversiteler de ve teknik eğitim okullarında öğretilmektedir. Ancak iş gücünün eğitimi çok önemlidir. Vasıfsız eleman ile endüstride markalaşmak saygın olmak beklenmesi gereken bir durum değildir. Ayrıca iş yerinde verilen eğitimler ile gelişen dünyaya ayak uydurulabilir. Ayrıca iş gücünün güvenliği de sağlanmalıdır. Bunun içinde işyerlerinde gerekli eğitimler kurslar mevcuttur. Bu kurslara katılım zorunlu hale getirilerek iş gücünün güvenliği sağlanabilir.

Ayrıca iş gücünün ucuz olması da endüstrinin gelişmesinde önemli bir etkendir. Örnek olarak Çin Halk Cumhuriyeti; iş gücü ucuz bir Çin de fabrikaları, işletmeleri vardır. Çin ekonomisi bu sayede dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. İşte bu yüzden iş gücü endüstride çok önemli bir etkendir. İş gücü ne kadar ucuz yerler seçilse de yatırım için işçi güvenliğine önem verilmeli ve iş gücünün gelişen dünyayla rekabet edebilmesi için eğitilmesi gerekir.

İş gücü, endüstri için olmazsa olmazdır. İş gücünün değeri de endüstrinin değerini belirler. Değerli bir endüstri ise ülke ekonomisini etkileyen bir numaralı etkendir.