Çocuklara Yetişkin Gibi Davranmak

Çocuklara karşı yapılan davranış hatalarının başında onlara yetişkin gibi davranmak gelmektedir. Anne çocuk, baba çocuk ilişkilerini sağlam temeller üzerine oturtmak ve çocuğa sağlam bir kişilik kazandırmak için bu davranıştan vazgeçmek ve çocuğun gelişimini olumlu destekleyen davranışları benimsemek gerekmektedir.

Arkadaş Değilsiniz

Onu dünyaya siz getirdiniz ve ömrünüz boyunca ondan sorumlu olacaksınız. Siz ise onun anne ve baba yani ebeveynsiniz. Siz, çocuğunuzun oyun oynadığı, okula gittiği, aynı sırayı paylaştığı arkadaşı değilsiniz. Siz onu doğuran ve hayata hazırlayan insansınız. Aynı zamanda birden çok kişisiniz onun için ama arkadaşlıkta dozu aşmamaya özen göstermelisiniz.

Ebeveyn mi Arkadaş mı?

Çocuğunuz için birden fazla karaktersiniz. Anne – baba, aile, yardımcı, bakıcı, temizlikçi, doktor, aşçı, banka, tamirci, ressam, öğretmen gibi rolleriniz var. Bu rollerin içinde elbette arkadaşlık da olmalı. Yani evladınız sevincini, derdini, mutluluğunu, sıkıntısını elbette sizinle paylaşmalı. Siz de onun her anında yanında olmalısınız. Ancak onun için arkadaş rolünü fazlasıyla sahiplenirseniz ileride çocuğunuzun arkadaşlık konusunda güvensizlik yaşamasına sebep olabilirsiniz. Çocuğunuzun her şeyini bilmek elbette hakkınız ancak oyun çağından okul çağına ve yetişkinlikte de arkadaşlarının olmasına ihtiyacı olan bir bireyi kendinize bağımlı kılmaktan kaçınmalısınız.

Çocuk için Anne ve Baba

Siz onun ebeveyni, ailesi, en güvendiği insanlarsınız. Ne olursa olsun size güvenebileceğini bilmeli, size ve kendine bu konuda güven duyarak ailesine bağlanmalıdır. Bu aile olmanın gereğidir. Ancak arkadaşlık değişken ve dönemsel de olabilir. Onun arkadaşlık algısını bu yönde etkilemek yerine aile olduğunuzu vurgularıyla aranızda arkadaşlıktan öte bir bağ olduğunu göstermelisiniz. Çocuğunuz aranızda hayali bir sınır olduğunu bilmelidir. Bu sınır sevgiye engel değildir. Güvenli arkadaşlık ilişkileri kurmak ve doğru arkadaşlar edinmek konusunda onu cesaretlendirin.