Borsada Kağıt Seçimi

Borsa da menkul kıymetlere yatırım yapmadan önce, gazetelerin ait olduğu kurumları analiz etmek gerekir. Örneğin; Bir hisse yatırılacaksa, ilk önce payın ait olduğu şirketi araştırmak gerekir. Borsada takdir edilecek olan kağıtlar yatırımla kazanıldığından, kağıtların ait olduğu kurumlar gelecekte değer kazanmalı, böylece hisse senetleri de değer kazanacaktır.

Hisse Senedi ile Yatırım Yapmak İsteyenlere ;

Hisse senedi yatırım yapacak yatırımcılar, şirket hakkında iyi bilgiye sahip olmalıdır. Şirket ve şirket, ait olduğu sektör hakkında araştırma yapmalıdır. Şirketin işlem tablosunun incelenmesi, yatırımcıya hisse senedine yatırım yapmadığı konusunda bilgi verecektir. Geçmişten geleceğe olumlu gelişmeler kazandı iseniz, o şirketin gazetelerine yatırım yapabilirsiniz. Hisse senedi ve şirkete yatırım yapıp yapmama konusunda bilgi sağlar.

Finansal piyasaların 2 tür analizi vardır. Bunlardan ilki, piyasa, endüstri ve firma takibinin takibine dayanan temel analiz, diğeri ise daha fazla matematiksel veri içeren teknik analizdir.

Temel Analiz

Sermaye piyasalarına yatırım yapan kişilerin piyasayı iyi tanıması gerekir. Aynı zamanda iyi bir pazar taktikleri yapmaları gerekiyor ve piyasalarda yaşanan gelişmeler ve olaylar yorumlanmalıdır. Piyasanın takibi ve piyasanın tanımı iyi yapılamadığından, olumlu ya da olumsuz gelişmelere ya da karlı durumlara karşı kullanılamaz.

Piyasadaki dalgalanmaların nedenlerini bilmek ve bunları takip etmek, dalgalanmaları tahmin ederek ve kaybolacak durumlardan kaçınarak karlı durumlardan kar sağlamak. Temel analiz araçları ayrıca yatırımcılara genel olarak bu konularda bilgi sağlar. Temel analiz, yatırımcıların yatırım kararlarını almasında en önemli faktörler den biridir. Yatırımcılar bir meta almak istediğinde, emtia değerine göre satın alma kararını alır. Hisse senetleri ve tahviller gibi finansal araçlar için yatırımcıların karar verme aşamaları bu şekilde ve bu çerçevede kararlar alırlar.