Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Günümüzde bankalar kişilerin paralarını güvenlik gerekçesiyle almakta ve muhafaza etmektedir. Kişilerin sahip oldukları miktarlar banka güvencesiyle bankalarda beklerken kişilere banka hesapları verilir. Kişiler banka hesapları aracılığıyla sahip oldukları miktarı kontrol edebilir ve varlıklarını diledikleri gibi yönetebilmektedirler. Günümüz teknolojisinde ise banka hesaplarının bile yerini alabilecek bir platform vardır ve bu platform “wallet” olarak adlandırılmıştır.

Wallet Nedir?

Bitcoin, teknolojinin yardımıyla karmaşık kodların kullanımıyla üretilen bir para türüdür. Bu para, üretildikten sonra saklanır. Bitcoin yöntemiyle üretilen paralar bitcoin cüzdan işlevini üstlenen “wallet” ismindeki platformda saklanır. Bu cüzdanın somut bir varlığı yoktur. Çevrimiçi kullanılan bir cüzdanıdır. Sahip olduğunuz bitcoinleri biriktirmenizi ve yönetmenizi sağlar. Size bitcoin platformunda farklı kullanım olanakları sunar.

Wallet Nasıl Kullanılır ve Wallet İle Neler Yapılabilir?

Bitcoin cüzdanı, temelde bitcoinlerinizin miktarını size söylemektedir ve Bitcoinlerinize ulaşmanızı sağlar. Çevrimiçi kullanabildiğiniz bitcoin cizdanı banka hesabına benzer şekilde işlev görmektedir. Bitcoin cüzdanını banka hesabınıza bağlayabilir ve para transferlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu transferler size dilediğiniz şekilde bitcoin alım ve satımını sunmaktadır. Bir nevi exchange yöntemi denilebilir. Diğer yandan bitcoin atmlerinden bitcoin alışverişi yapmanızı sağlamaktadır. Atm’ye para yatırdığınızda bir kod alırsınız ve cüzdanınıza bu kodu girdiğinizde yatırdığınız miktar bitcoin cinsinden hesabınıza yatmış olur.

Bitcoin Cüzdanının Güvenirliği ve Alternatifi

Bitcoin, karmaşık kodlarla üretilen bir para türüdür. Bu durum bitcoinin çözülmesi ve çalınmasını imkansız kılmaktadır. Ancak bu bitcoinler çevrimiçi cüzdanınızda birikir. Herhangi bir şekilde çevrimiçi cüzdanınızın şifresi çalınırsa kötü amaçlı kişiler sahip olduğunuz bitcoinlere ulaşabilir. Ancak bu durum sizin için yeterli güvenirliğe sahip değilse, çevrimiçi cüzdan kullanmak yerine paranızı harddiskte saklayabilirsiniz. Neticede para kodlardan oluşmaktadır ve paraya sahip olduğunuzda kodlara sahip oluş olursunuz. Bu kodları harddiskte depolayarak parayı bu yöntemle saklamayı tercih edebilirsiniz.