Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Hemen hemen herkesin cevabını aradığı sorudur, bisiklet almalıyım fakat nelere dikkat etmeliyim? Doğru bir kılavuz eşliğinde gelin hep birlikte bisiklet seçimi bisiklet alırken nelere dikkat edilmeli bir göz atalım.

 1.Marka Seçimi

Öncelikle, alacağımız bisikletin marka seçimine dikkat etmeliyiz. Yazımızda marka adı veremeyiz fakat kaliteli, işini ciddiyetle yapan birçok bisiklet markası ülkemizde mevcut. Kriterlerinizi belirledikten sonra ( bütçe, bisiklet türü, aradığınız performans ) en iyi markada karar kılınız. Günümüzde, marketlerde bile bisiklet bulmak mümkün ama önemli olan sağlamlık ve işinde profesyonel üretim sağlayan şirketlerin çıkarmış olduğu bisikletlerdir. Bu yüzden, yıllarca sorunsuz bisiklet binmek istiyorsanız, seçeceğiniz markaya özen gösteriniz.

 2.Bisiklet Seçimi

Markamızı belirledikten sonra ki iş, seçeceğimiz bisikletin türü, teknik özellikleri, aradığımız kriterlere uyum sağlaması. Ne tür bisiklet istiyoruz? Amortisörlü mü yoksa çift süspansiyonlu mu? Bisiklet seçmek, araba seçmek gibi bir şeydir. Çok araştırmak ve doğru tercihi yapmak, yıllarca bize sorun çıkartmadan kullanabileceğimiz bisikleti bulmamızı sağlar. Ne tür bisiklet alırsanız alın, kadro yüksekliğine mutlaka dikkat edin!

Boy Kadro Boyu (cm) Kadro Boyu (inch)

155 – 165 35 – 38 cm 14 – 15 ”

165 – 170 38 – 41 cm 15 – 16 “Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

170 – 175 41 – 43 cm 16 – 17 ”

175 – 180 43 – 46 cm 17 – 18 ”

180 – 185 46 – 48 cm 18 – 19 ”

185 – 190 48 – 53 cm 19 – 21 ”

190 – 195 53 – 56 cm 21 – 22 ”

195 – 200 56 – 58 cm 22 – 23 ”

Bu ölçüler sabit kadrolu bir bisiklet için geçerli olan ölçülerdir. Bisiklet seçiminde, sabit kadrolu bisiklet avantajları, hafif olması, bakımının daha kolay olması ve daha az sorun çıkartması başta gelirken, çift süspansiyonlu bisikletin avantajları ise daha konforlu olması, yol tutuşunun güçlü olması bu sayede daha güvenli olmasıdır.

3.Teknik Detaylara DikkatBisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bisiklet seçiminde markanızı, hangi amaçla kullanım yapacağınızı, kardo boyunu, bisiklet seçiminizi yaptınız, sıra geldi teknik detaylara.

Amortisör Seçimi: Havalı amortisörler yaylı amortisörlere göre daha sağlam ve hafiftir.

Kadro Maddesi: Alüminyum kadrolar, çelik ve karbon olanlara göre daha kullanışlı, ekonomik ve tercih edilen kadro tipleridir.

Hangi Vites: Bisiklet türüne göre seçeceğiniz vites sistemi değişir.

Fren Sistemleri: Disk frenler v-frenlere nazaran daha sorunsuz olmasına karşın, v frenler halen en çok kullanımı yaygın fren tipleridir. Bunun nedenleri arasında, hafif olmaları ve daha az sorun çıkartmalı gelir.

Sele Ve Gidon: Doğru kadro boyunu seçtikten sonra, selenin çapı ve rahatlığı, gidon boyunun da 90-120 mm aralığında olmasına dikkat edilmelidir.

Kask Ve Güvenlik: Hangi bisikleti seçerseniz seçin, önemli olan güvenliktir. Kask seçiminde önemli olan kaskın başımıza tam oturması ve hiç bir şekilde boşluk kalmamasıdır.

Lastikler: 2,1″ üzeri lastik seçimine dikkat etmeliyiz. Bu sayede yol tutuşumuz daha güvenli olacaktır.