Bağımlılık

Bağımlılık, kelime anlamı itibariyle aynı zamanda eş anlamlıları olan bağım, tabiiyet kelimelerine denk gelmektedir. Herhangi bir şeye bağlı, şartlı olarak ihtiyaç hissetme durumu olan bağımlılığın birçok çeşidi vardır. İşleyişleri her ne kadar farklı olsa da genel anlam itibariyle, bir varlığın herhangi bir varlığa ihtiyacı olması ya da ihtiyacı var gibi davranması yani şartlanması, o varlık olmaksızın yaşamını ya da sürecini devam ettirememesi durumudur. Bağımlılık çeşitlerine gelecek olursak birkaç başlık altında ele almaya çalışacağız. Örneğin madde bağımlılığı alt başlığı altında sigara bağımlılığını ele alalım.

Sigara, insanlar tarafından icat edilmiş olup uzun yıllardır kullanılan kanserojen madde bakımından bol olan, sağlıksız Bağımlılıkbir maddedir.

Tütün maddesinin işlenmesi ile sanayi ürünlerinin de bir araya gelmesi sonucunda üretilen çeşitli hastalıklara yol açabilen bir bağımlılık maddesidir. Sigara, çeşitli solunum yolu hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, kanserler ve daha birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Bu madde yüzünden onlarca yıldır ölen insanlar ve ölmek üzere hastalığını yaşayan da birçok insan var. Peki, bir zararlı yönlerine rağmen sigara neden bırakılamıyor?

Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, sigarayı asıl bağımlılık maddesi yapan şey nikotindir. Nikotin vücudun sigaraya olan istencini kimyasal olarak artıran en tehlikeli maddedir. Bu nedenledir ki sigaranın zararlarını bilen, bütün hastalıklara yol açtığını bilincinde olan insanlar ısrarla ve istikrarla bu maddeyi kullanmaya devam ediyorlar. Peki, nikotin istenci, yani sigara bağımlılığı tedavi edilebilir mi?

Sigarayı çok uzun yıllardır kullanıyorum, bırakmayı denedim ancak olmadı, bıraksam da kısa zaman sonra tekrar başladım yine de sigarayı bırakabilir miyim? Elbette. Bağımlılık vücudun fiziksel süreçleri ve işleyişi kadar bilişsel Bağımlılıkdüzeyiniz ve işleyişinizle de alakalıdır. Yani uygun tedavi yöntemi sağlık kuruluşlarınca başlatıldığında bu yeterli olmayacaktır.

Bir bağımlılığı bırakma amacının ihtiyacı olan yegâne olgu istikrarlı, kararlı davranmak ve hedefin asıl temellerini kavramaktır. İradenize hakim iseniz bağımlılık düzeyiniz her ne olursa olsun ( en azından sigara için) gerekli fiziksel tedavi yöntemleri beraberinde bu alışkanlığınızdan kurtulacaksınızdır.Unutmayın ki hiçbir bağımlılık iradesine hakim özgür bir insanın karşısında direnemez!