Annesiz Çocukların En Az Yarayla Büyümesi İçin Diğer Seçenekler

Bir yuvanın direği baba derler ya bence yuvanın direği annedir. Yuvayı dişi kuş yapar ve dişi kul ayakta tutar. Çünkü anne yapıcıdır, toplayıcıdır, sabırlıdır, candır, anne her şeydir. Annesi olmayan bir yuva ipi koparılmış tespih boncukları misali dağılıverir.

Anne göçer gider bu dünyadan ya da çeker gider bu diyardan. Peki ya baba? O durur mu? Durmaz hemen başlanır yeni eş arayışlarına ve nihayet bulunur biri. Demem o ki baba da anne de kendine yeni hayatlar kurar yeni planlar yapar. Peki ya çocuklar? Onlar bu hikâyenin neresinde? Onları düşünen var mı? Ne yer, ne içer, üşür mü, düşer mi, ağlar mı, özler mi? Ne yazık ki günümüzdeki boşanmaların artmasıyla çocuklar ortada kalır oldu.

Anne şefkatinin eksikliğini derinden yaşayan bu çocukların üvey anneler ve üvey babalar yüzünden gidecekleri muhtemel yer çocuk esirgeme kurumları. Peki, annesiz çocukların en az yarayla büyümesi için diğer seçenekler nelerdir?

Yara almadan büyüyemeyeceği aşikâr. Nasıl büyüsün ki yarasız? Annenin şefkati, merhameti, sıcaklığı olmadan, Annesiz Çocukların En Az Yarayla Büyümesi İçin Diğer Seçeneklerdiğerleri annesine doyasıya sarılırken onları kıskanmadan? Ama iyi bir babaanne veya iyi bir anneanne çocuğun en az yarayla bu dönemi atlatmasına yardımcı olabilir. Annesinin yerini, kokusunu asla dolduramaz fakat en azından kötü niyetli insanlardan çocuğu korumuş olur.

Anneanne veya babaannenin olmadığı durumlardaki seçenek yani çocuk esirgeme kurumlarını düşünecek olursak; ne yazık ki anne ilgisi olmadan öğretmenler, kader arkadaşları ve görevlilerle birlikte geçirdiği en sonunda da oradan kaçıp sokaklara düştüğü bir yer olacak muhtemel sebeple… Çocuklarımızın iyi bireyler olmasını, canı yandığı için muhtemel can yakma ve suç potansiyelli olmasını istemiyorsak lütfen yuvalarımızı dağıtmayalım. Bir yuva kolay kurulmuyor, bir evlat kolay yetişmiyor, lütfen duyarlı olalım.