Alışveriş Merkezleri Saat Kaçta Açılır?

İnsanlar Niçin Alışveriş Merkezlerini Tercih Ediyor?

Ülkemiz her geçen gün daha da büyüyor. Bu büyüme de beraberinde daha dinamik bir toplum olmayı dayatıyor. Artık insanların hem çalışma vakitleri hem de dinlenme vakitleri geçmişe kıyasla daha değerli. İnsanlar hem ihtiyaçlarını daha hızlı ve bir arada gidermek hem de kalan vakitlerinde kafalarını dinlemek için bir arayış içindeler. İşte bu noktada alışveriş merkezleri ya da daha bilindik kısaltması ile AVM’ler en optimal çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekten de herhangi bir alışveriş merkezine girdiğinizde her tabakadan insanla karşılaşabilirsiniz.

Alışveriş Merkezlerinin Çalışma Saatleri

Ülkemizde alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerine bir düzenleme getirilmiştir. Bu düzenleme uyarınca sabah açılış saatleri 10.00 olarak belirlenmiştir.

Ancak bu kurala istisna oluşturan bazı mağazalar da vardır. Özellikle cadde tarzında bir yapısı olan alışveriş merkezlerinde bazı mağazaların saat 10.00’dan önce açılması mümkündür. Örneğin pek çok yapı marketi ustaların ve iş yaptıranların ihtiyaçları doğrultusunda saat 8.00’de açılmaktadır.

Alışveriş merkezlerinin kapanış saatleri de genellikle 22.00 şeklindedir. Ancak yine bazı alışveriş merkezlerinin daha geç kapanması da söz konusu olabilmektedir. Bu hususta en son saat ise 24.00 olarak belirlenmiştir.

Çalışma saatlerini farklılaştıran bir husus olarak bayramları da sayabiliriz. Özellikle dini bayramların ilk günlerinde bazı alışveriş merkezleri 1-2 saat daha geç açılabilmektedir. Bu durum tamamen orada çalışan insanların insani ihtiyaçlarından kaynaklanan bir husustur.